top of page

ZETA CHAİN (ZETA) NEDİR?


ZetaChain, herhangi bir blockchain arasında omnichain, genel akıllı kontratlar ve mesajlaşmayı mümkün kılan temel bir kamu blockchain'ıdır. “Çapraz zincir” ve “çok zincirli” problemlerini çözer ve kripto ve global finans ekosistemini herkese açmayı hedefler. ZetaChain, kullanıcıların ve geliştiricilerin herhangi bir blockchain'in avantajlarından ödemeler, DeFi, likidite, oyunlar, sanat, sosyal ağlar, performans, güvenlik, gizlilik vb. faydalanabileceği ve aralarında geçiş yapabileceği gerçekten akıcı, çok zincirli bir kripto ekosistemini destekler ve bu vizyonu benimser.


Ana özellikleri arasında ZetaChain'in merkeziyetsiz ve kamu erişimine açık bir ağ olması, Cosmos SDK ve Tendermint Konsensüsü üzerine inşa edilmiş olması, Proof-of-Stake blockchain'i olarak işlemesi ve tüm işlemlerin çapraz zincir işlemleri dahil tamamen şeffaf, doğrulanabilir ve güvenilir bir şekilde yer alır.


Örneklemek gerekirse;

ZetaChain'in işlevselliğini güncel hayattan bir örnekle açıklamak için, dünya çapında farklı dillerde konuşulan, farklı para birimleri kullanılan ve farklı kültürel normlara sahip bir dizi ülkeyi düşünelim. ZetaChain bu örnekte, farklı dilleri anlayan ve çeviren, farklı para birimleri arasında dönüşüm yapabilen ve kültürel farklılıkları köprüleyebilen bir çevirmen veya aracı olarak işlev görür.


Bu durumda, her ülke bir blockchain'i temsil eder ve her birinin kendi dilini (protokolünü), para birimini (token'ını) ve kültürel normlarını (kullanım örneklerini) vardır. Örneğin, bir ülke Ethereum'u temsil edebilir ve kendi dilinde (akıllı kontratlar) konuşurken, başka bir ülke Bitcoin'i temsil eder ve sadece basit işlemler yapar. ZetaChain, bu farklı "ülkeler" arasında serbestçe seyahat edebilen, her birinin dilini anlayabilen ve çevirebilen, ayrıca değerleri (para birimleri) birbirine dönüştürebilen bir çevirmen gibidir.


ZetaChain'in "hiper bağlantılı düğümleri", her bir "ülkenin" (blockchain'in) sınırlarını aşan bir havaalanı ağı gibi düşünülebilir. Bu havaalanları, farklı "ülkeler" arasındaki yolcuları (işlemleri ve mesajları) sorunsuz bir şekilde yönlendirir ve transfer eder. Bu sayede, bir ülkeden (blockchain'den) diğerine sorunsuz bir geçiş ve etkileşim mümkün hale gelir.

ZetaChain'in omnichain akıllı kontratları, farklı ülkelerdeki (blockchain'lerdeki) bilgileri okuyup yazabilen çok dilli bir rehber gibi düşünülebilir. Bu rehber, bir ülkeden alınan bilgileri başka bir ülkeye aktarabilir ve oradaki kurallara (akıllı kontratlar) göre işlem yapabilir.

Son olarak, ZetaChain'in çapraz zincir mesaj geçişi, farklı "ülkeler" arasında mektup veya paket göndermek gibi düşünülebilir. Bu sistem, bir "ülkeden" (blockchain'den) diğerine değer ve bilgi aktarımını kolaylaştırır, böylece farklı sistemler ve normlar arasında sorunsuz bir etkileşim sağlar.


TOKENEKONOMİSİ


ENFLASYON YILLIK %2.02Web sitesi ; https://www.zetachain.com/                          KATEGORİ; Layer1


Düzenlenme Tarihi : 05.02.2024


61 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Son Dakika Haberleri
bottom of page