top of page

RONİN (RON) NEDİR?

Güncelleme tarihi: 6 Şub

Ronin, Sky Mavis tarafından geliştirilen ve Axie Infinity gibi dApps ve dijital varlıkları desteklemek için tasarlanmış bir blockchain platformudur. Blockchain teknolojisinin en önemli yönlerinden biri olan merkezi olmayan yönetim, bu platformun yenilikçiliğinin temel taşlarından biridir. Platformun amacı, Sky Mavis ürünlerinin merkeziyetsizliğini kademeli olarak artırmaktır.


Başlangıçta, Ronin fikir birliği protokolü olarak Yetki Kanıtı (Proof of Authority - PoA) kullanmıştır. PoA sistemlerinde, işlemler ve bloklar, doğrulayıcılar olarak bilinen onaylı hesaplar tarafından doğrulanır. Ancak, PoA protokolü, Proof of Stake (PoS) ve Proof of Work (PoW) gibi diğer protokollere kıyasla daha az merkeziyetsiz olduğu için eleştirilere maruz kalmıştır.


Bu eleştirilere yanıt olarak ve merkeziyetsiz yapıya doğru adım atmak amacıyla, Ronin platformu Yetkilendirilmiş Hisse Kanıtı (Delegated Proof of Stake - DPoS) özelliklerini entegre etmiştir. Bu entegrasyon, PoA unsurlarını korurken, yetki verme ve doğrulayıcı seçimi gibi DPoS özelliklerini platforma eklemiştir.Örneklemek gerekirse ;

Ronin blockchain'ini bir alışveriş merkezi gibi düşünelim. Bu alışveriş merkezi, çeşitli mağazalara (dApps) ev sahipliği yapar ve her bir mağaza kendi ürünlerini (dijital varlıklar) sunar. Alışveriş merkezinin yönetimi (Sky Mavis), alışveriş merkezinin işleyişi, güvenliği ve düzeni için sorumludur ve bu amaçla belirli kurallar ve düzenlemeler (blockchain protokolleri) belirler.


Başlangıçta, alışveriş merkezinin yönetimi oldukça merkezileşmiştir; yani, tüm kararlar alışveriş merkezi yönetimi tarafından alınır ve mağaza sahipleri (dApp geliştiricileri) ve müşteriler (kullanıcılar) bu kararlara uymak zorundadır. Bu, Ronin'in başlangıçta kullandığı Proof of Authority (PoA) protokolüne benzer, burada işlemler ve bloklar, önceden belirlenmiş ve onaylanmış bir grup tarafından doğrulanır.


Zamanla, alışveriş merkezi yönetimi, mağaza sahiplerine ve müşterilere daha fazla söz hakkı vermek istediğini fark eder ve bu, Delegated Proof of Stake (DPoS) özelliklerinin entegrasyonuna benzer bir adım atar. Bu değişiklikle, mağaza sahipleri ve müşteriler, alışveriş merkezinin bazı yönlerinde söz sahibi olmak üzere temsilcilerini (doğrulayıcıları) seçebilirler. Örneğin, temsilciler, hangi yeni mağazaların açılacağına, hangi güvenlik önlemlerinin alınacağına ve merkezin nasıl genişletileceğine karar verebilir. Bu, token sahiplerinin, hisselerini delegasyon yoluyla temsilcilere aktardığı ve bu temsilcilerin yeni blokları doğrulayıp ödüller kazandığı DPoS mekanizmasına benzer.


Bu sistemde, herkes alışveriş merkezinin gelişimine katkıda bulunabilir ve ödüllendirilebilir. Müşteriler ve mağaza sahipleri, alışveriş merkezinin işleyişine doğrudan etki edebilecek temsilcileri destekleyerek, alışveriş merkezinin geleceğine yön verebilirler. Bu, Ronin'in token sahiplerinin ağ yönetimine katılımını ve ödüllendirilmesini sağlama amacına benzer.


TOKENEKONOMİSİ VE YILLIK ENFLASYONU ORTALAMA %0,70

Web sitesi ; https://roninchain.com/                           KATEGORİ; Depin+Web3


Düzenlenme Tarihi : 05.02.2024


67 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


Son Dakika Haberleri
bottom of page