top of page

PAYPAL STABİL COİNİ PYUSD NEDİR NEDEN ÖNEMLİDİRStabil coinler erken dönem kripto alım satım işlemlerinin Btc paritesi ile yapılırken kaynaklanan karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ortaya çıktı ancak günümüzde finansal piyasaların içerisinde önemli bir rol edinmeyi başardılar. Dünyanın en büyük ödeme uygulaması olan Paypal PYUSD adını verdiği ( ERC 20 üzerinde) bir stabil coin çıkaracağını duyurmasıyla USDC pastasından büyük bir pay kapacak ve hatta kripto varlıklara yeni bir soluk getireceğe benziyor.Ülkemizde yasak olmasına rağmen yurtdışında yemek siparişinden e ticaret ödemelerine kadar bir çok sistem Paypal ile ödeme kabul ediyor. Bu hazır alt yapı kriptonun halk arasında kullanılmasının kolaylaşması ve tabu olarak görülen kripto varlık güvensizliğinin daha çabuk kırılması anlamına gelebilir. Daha önce 2021 boğası öncesinde BTC,ETH,LTC VE BCH alınmasına müsaade eden Paypal o zamanlarda boğanın gizli kahramanlarındandı.
Ancak benim kafamda soru işaretleri bırakan bir kaç konu var. İlk olarak PYUSD nin üreticisinin Paxos şirketi olması. Bu şirketi BUSD üretiminden hatırlıyoruz ve aynı zamanda BUSD üretiminin SEC ve New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafından menkul kıymet olduğu iddiası ile bir anda ihracı yasaklanmıştı. Yarın aynı senaryo Paypal için neden devreye girmesin ? XRP davasının çözüme kavuşmasından geldiğini düşündüğüm bu cesaret beni halen tedirgin ediyor. Bir diğer konu ise borsa ve cüzdan entegrasyonu. Yani ben Metamask cüzdanımdan Paypal cüzdanıma para aktarabilecek miyim ? Henüz bu soruların cevabını bilemiyoruz. Kripto varlıkların halka inmesi bakımından oldukça olumlu bir hamle olacağı kesin. Piyasaya her anlamda olumlu yansımasını beklemek asla bir hata olmaz.


Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak içinTIKLAYIN


Dipnot: Twitter üzerinde aşağıdaki linkte göreceğiniz üzere Paypal 2018 yılındada bir stabil coin çıkarmayı denemiş gibi gözüküyor.


120 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page