top of page

NEDİR BU KONSENSÜS ?

Öncelikle yazının kripto varlıkları kapsadığını belirterek başlayalım ki hukuk/bilim araştırmaları yapan kullanıcılar yanlış yerde olduğunu fark edebilsin çünkü konsensüs aslında hukuki bir terim.
Konsensüs kelime anlamı olarak uzlaşma demektir. Bitcoin ortaya çıktığında ağın güvenliği ve suistimal edilmesini güçleştirmek için Satoshi Nakamoto tarafından Nakamoto konsenüsü icat edildi. Daha sonra ortaya çıkan varlıkları incelemeye başladığınızda ilk cümlelerin hep ..... konsensüsü ile çalışan diye başladığını göreceksiniz. Peki nedir bu konsensüs ?


Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için TIKLAYIN
Ağda yapılan işlemlerin doğruluğunu teyit etmek için ağ üzerinde yapılacak tüm işlemlerin birileri tarafından onaylanması ve kaydedilmesi gerekir. Bir araç satışı yaptığımızda bu işlemi bizim için yetkilendirilmiş noterler yapar. Noterin hata yapıp yapmadığını devlet kontrol eder. Kripto varlıklara merkeziyetsizlik özelliğini kazandıran tam olarak bu konsensüs mekanizmasıdır çünkü internet ve basit bir cihazla her kullanıcı Bitcoinin "noteri" olabilir. Mining veya kazım olarak bildiğimiz mekanizma aslında Bitcoinin noterleri ( kazım yapan kullanıcılar) tarafından yapılan onaylama ve kaydetme işlemidir. Peki bu noterlerin başında bir devlet olmadığına göre, kalemi yana kaydırarak varlıkları kendi cüzdanına aktaramaz mı ? Evet insanoğlu bulduğu her açığı kendi lehine kullanmaya meyillidir. Burdan Bİtcoin için Nakamoto konsensüsü devreye giriyor. Bir ağda işlemlerin bir şahıs suistimal edemeden yapılmasını sağlayan anlaşma ve onaylama mekanizması. Kripto varlıkların bir çoğunda ve hatta Bitcoinde çoğunluğun söylediği doğrudur konsensüsu geçerlidir. Yani bir işlemi yapan 100 kullanıcıdan 51 i aynı fikirdeyse o işlem doğrudur. Bu da Bitcoini %51 saldırısı olarak bilinen bir yönteme dayanıksız hale getiriyor. Ancak madencilik şu an o kadar yaygın ki bunun yapılması fiziki olarak pek mümkün değil. Peki konsensüs örnekleri neler ? Nakamoto, Paxos, Dag, Avalanche v.s. bunları kripto varlıklar için karne oluşturduğumuzda tek tek inceleyeceğiz.


Bu yazı ileride hazırlanacak kripto varlık karnesi için alt yapı hazırlığıdır.

426 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page