top of page

NEDİR BU SPOT BTC ETF ? NE ZAMAN KARAR VERİLECEK ?

ABD tarafından dört gözle beklenen Spot Bitcoin ETF son karar tarihlerini sizin için aşağıdaki tabloda derledik.


İlk karar tarihinden bir gün önce açıklama yapan SEC diğer karar günleri içinde aynı yöntemi izleyebilir. Peki nedir bu Spot Bitcoin ETF ? Neden bu kadar önemli ? kısa ve basitçe açıklayalım.


Bitcoin satın almak isteyen bir yatırımcısınız ancak güvenlik ve fon yönetimi konusunda endişeleriniz var veya mevcut satın almak istediğiniz borsalara güvenmiyorsunuz. Fon şirketleri ülkelerinden yasal izin alarak bunları sizin için alıyor ve saklıyorlar. Bunun içinde şirketleri tarafından fiyatı gerçek Bitcoine eşit "VARLIK" sunuyorlar İşte buna ETF diyoruz. ADB fon şirketleri müşterilerine bunu satabilmek ve portföylerine BTC ekleyebilmek için SEC tarafından bu onayı almak zorundalar. Peki zaten Bitcoin almak bu kadar kolayken bu hamlenin neden likidite getirmesi bekleniyor ?


En basite tekrar inelim. Hepimiz çalıştığımız işyeri tarafından zorunlu BES ekleniyoruz ve eğer merak edip açtıysanız orda bir kaç fon yönetim şekli olduğunu göreceksiniz. Temkinli Risk, Atak Risk, Agresif Risk v.s. aslında bu fonların altında alınan hisse senetleri ve emtialar var ancak hangilerinin olduğunu ancak detaylara inerseniz görebilirsiniz. BlackRock ve diğer şirketlerde müşterilerine aynı bu hizmeti sunacak. Bitcoin alıyorsunuz değil, kripto A risk kategorisinde fon alıyoruz şeklinde düzenlemeler göreceğiz. Ayrıca AB başta olmak üzere bir çok ülkede lisansı bulunan bu fon yönetim şirketleri Bitcoini yasal şekilde almak ve satmak isteyenler için daha güvenli bir zemin oluşturacak.379 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page