top of page

İo.net (IO) NEDİR ?

Güncelleme tarihi: 13 Haz


io.net, özellikle yapay zeka alanına odaklanan büyük ölçekli start-up’lara hesaplama gücü sağlamak amacıyla tasarlanmış merkeziyetsiz bir GPU ağıdır. Bu ağ, hesaplama gücünü daha ölçeklenebilir, erişilebilir ve verimli hale getiriyor.

Misyonu, bağımsız veri merkezlerinden, kripto madencilerinden ve Filecoin veya Render gibi kripto projelerinden 1 milyonun üzerinde GPU’yu bir araya getirerek adil bir şekilde hesaplama gücüne erişimi açmaktır. Bir fiziksel altyapı ağı olduğu için DePIN kategorisinde değerlendirilebilir.İo.Net Ne İşe Yarar?

io.net, Solana ve Aptos tarafından desteklenen, dünyanın en büyük AI hesaplama DePIN’ini oluşturma hedefine sahiptir. io.net, makine öğrenimi mühendislerinin merkezi hizmetlere kıyasla çok daha düşük bir maliyetle dağıtılmış bulut kümelerine erişmelerini sağlayan bir kurumsal düzeyde merkezi olmayan hesaplama ağı oluşturuyor.


Bu ağ, bağımsız veri merkezlerinden, kripto madencilerinden ve Filecoin, Render gibi diğer donanım ağlarından elde edilen kullanılmayan GPU’ları birleştirerek, mühendislere devasa miktarda talep üzerine hesaplama gücüne erişim sağlayan bir DePIN oluşturur. io.net ile ekipler, iş yüklerini bir GPU ağı üzerinde minimal ayarlamalarla ölçeklendirebilir.İo.Net Neden Önemlidir?


io.net, 63 binden fazla GPU sağlayıcısına sahip ve bu, bilgisayar gücüne erişimi demokratikleştirme yolunda önemli bir adımdır. Ayrıca, geleneksel bulut sağlayıcılarının maliyetinin neredeyse %10’una çalışır.

io.net’in önemi ve diğer projelerden farkı, birkaç temel özelliği ve yeteneği sayesinde belirginleşir. Öncelikle, merkezi bulut sağlayıcılara kıyasla önemli ölçüde daha düşük fiyatlarla GPU ve CPU’lara erişim sunarak AI girişimlerinin ve araştırmacıların maliyetlerini büyük ölçüde düşürmesine yardımcı olur. Ayrıca, kullanıcıların dünyanın her yerindeki GPU ve CPU’lara anında ve izinsiz erişmesine olanak tanır.


io.net, 25.000’den fazla node’dan oluşan ve onu dünyanın en büyük merkeziyetsiz GPU ağı haline getiren geniş bir ağ altyapısına sahiptir. GPU’ların birlikte bulutta kümelenmesine olanak tanıyan bir teknolojiye sahiptir. Büyük ölçekli AI girişimlerinin bilgi işlem maliyetlerini %90 oranında düşürmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, Render ve Filecoin gibi diğer önde gelen projelerle entegredir. İlaveten, io.net, yüksek performans ve düşük işlem ücretleri sunan Solana blok zinciri üzerine kuruludur.İo.Net Yol HaritasıYıllık Enflasyonu %5,75


Token Ekonomisi

Website: https://io.net/                                KATEGORİ:  DEPIN

132 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page