top of page

ETHENA (ENA) NEDİR?
Kripto ekosisteminin, stabilcoinlere olan büyük bağımlılığı göz önüne alındığında, merkezi olmayan bir finansal sistem oluşturma çabası içerisinde, geleneksel bankacılık sistemlerine ve altyapılarına olan bağımlılığı aşmanın yollarını arıyoruz. Bu bağlamda, Ethereum tabanlı, kriptoya özgü bir sentetik dolar protokolü olan Ethena'nın değerini ve potansiyelini keşfetmek istedim. Ethena, küresel olarak erişilebilen, sansüre dayanıklı bir tasarruf aracı sunarak, kullanıcıların dolar cinsinden değerlerini koruyabilecekleri ve büyütebilecekleri merkezi olmayan bir mekanizma sağlar.Ethena'nın temel bileşenleri olan 'İnternet Tahvili' ve USDe üzerine odaklanarak, bu yenilikçi yaklaşımın, kripto para ekosistemine nasıl katkıda bulunduğunu ve mevcut finansal sistemlerin ve stabilcoin'lerin karşılaştığı zorluklara nasıl yenilikçi çözümler sunduğunu incelemek istiyorum.


'İnternet Tahvili', kullanıcıların Ethereum'da staking yaparak elde ettikleri getirileri, kalıcı ve vadeli piyasalardan gelen fonlarla birleştirerek oluşturulan, zincir içi bir kripto-yerli 'tahvil'dir. Bu tahvil, dolar cinsinden sabit bir getiri sağlarken, aynı zamanda sansüre dayanıklılık ve küresel erişim avantajları sunar. Öte yandan, USDe, Ethena'nın sentetik doları olarak, Ethereum teminatı üzerinden delta riskten korunma yoluyla sağlanan, istikrarlı ve sansüre dayanıklı bir para birimidir.Ethena'nın çözümleri, stabilcoin'lerin mevcut zorluklarını çözerken, aynı zamanda merkezi olmayan finansın sunduğu fırsatlardan tam anlamıyla yararlanmayı hedefler. Protokol, ölçeklenebilirlik, istikrar ve sansüre dayanıklılık sağlamak için delta riskten korunma ve türev pozisyonları gibi finansal araçları kullanır. Ayrıca, USDe'nin desteklenmesi, bankacılık sisteminden bağımsız olarak, zincir üstünde şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde gerçekleşir.

Sonuç olarak, Ethena ve onun sunduğu 'İnternet Tahvili', kripto finansında, özellikle de global olarak erişilebilir, sansüre dayanıklı finansal araçlar yoluyla büyük bir fırsat sunmaktadır. Bu yenilik, stabilcoin'lerin ve DeFi'nin mevcut durumunu dönüştürme potansiyeline sahiptir ve merkezi olmayan finansın geleceği için önemli bir adımı temsil eder. Ethena'nın, kripto para birimi kullanıcılarının dolar cinsinden değerlerini güvenli, şeffaf ve erişilebilir bir şekilde koruyup büyütmelerine olanak tanırken, merkeziyetsizliğin ve ölçeklenebilirliğin sınırlarını zorladığını görmek heyecan verici.


YATIRIMCILARI
  • Ethena Protokolü, protokolün sürdürülebilir stratejileriyle uyumlu ENA tokeninin lansmanını duyurdu.

Ethena, 2 Nisan'da kullanıcılara tokenleri airdrop yoluyla yönetişim tokenini piyasaya sürmeyi planlarını açıkladı .TOKENEKONOMİSİ


Gösterge kodu: ENA

Toplam Arz: 15 milyar

İlk Dolaşan Arz: 1,425 milyar
YILLIK ENFLASYONU

70 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page