top of page

DYMENSİON (DYM) NEDİR?

Güncelleme tarihi: 7 ŞubDymension, token tarafından güvence altına alınan merkezi olmayan bir yetkilendirilmiş Layer1 blok zinciridir DYM. RollApps'e güvenlik , birlikte çalışabilirlik ve likidite sağlamak için özel olarak üretilmiştir .


  • Güvenlik - RollApp fonları Dymension doğrulayıcıları tarafından güvence altına alınır.

  • Birlikte Çalışabilirlik - RollApp'ler, Dymension'a tek bir IBC bağlantısı aracılığıyla birbirleriyle ve tüm kripto ekonomisiyle bağlantı kurar.

  • Likidite - Dymension Hub'da RollApp geçerliliğini ve köprülemeyi yönetmek için katı bir şekilde sınırlandırılmayan tek uygulama mantığı, yerleşik bir Otomatik Piyasa Yapıcıdır (AMM). AMM, RollApps'i verimli varlık yönlendirme, fiyat keşfi ve en önemlisi tüm ekosistem için paylaşılan likiditeye maruz kalmamak için tasarlandı.


Dymension bir internet servis sağlayıcısına benzer. RollApps'i kripto ekonomisine bağlayan merkezi olmayan bir yönlendirici görevi görür. Dymension, ağ ve likidite önyüklemesinin tek bir kullanıcı deneyiminde birleştirildiği modüler blok zincirlerin dikey entegrasyonunu kolaylaştırır ve bir blok zincirini dağıtma süresini birkaç dakikaya kadar azaltır.
Bu özellikleri daha somut örneklerle açıklamak gerekirse:


  1. Güvenlik: Dymension platformu, RollApp fonlarını korumak için Delegated Proof of Stake (DPoS) mekanizmasını kullanır. Bu, örneğin bir finansal uygulamanın, kullanıcıların varlıklarının Dymension'un doğrulayıcıları tarafından güvenli bir şekilde saklandığı bir RollApp olması durumunda, bu varlıkların blok zinciri üzerinde güvenli ve şeffaf bir şekilde yönetilmesini sağlar.

  2. Birlikte Çalışabilirlik: Dymension, Inter-Blockchain Communication (IBC) protokolünü kullanarak RollApp'lerin birbiriyle ve genel kripto ekonomisiyle etkileşimde bulunmasına olanak tanır. Bu, farklı blok zincirleri üzerinde çalışan iki finansal uygulamanın (örneğin, biri Ethereum'da ve diğeri Dymension'da) birbirleriyle veri ve değer transferi yapabilmesi anlamına gelir.

  3. Likidite: Dymension, Otomatik Piyasa Yapıcıları (AMM) kullanarak likidite sağlar. Bu, kullanıcıların RollApp'ler arasında varlık değişimi yaparken likidite sorunlarıyla karşılaşmaması anlamına gelir. Örneğin, bir kullanıcı bir DeFi uygulamasında kripto varlıklarını takas etmek istediğinde, AMM'nin varlıklar arasındaki fiyat keşfini ve takası kolaylaştırması sağlanır.

  4. Kullanıcı Deneyimi ve Verimlilik: Dymension, kullanıcıların sadece birkaç dakika içinde kendi blok zincirlerini veya RollApp'lerini dağıtmalarına olanak tanır. Bu, bir oyun geliştiricisinin kendi oyun tokenlerini ve oyun içi ekonomisini yönetmek için bir RollApp oluşturmasına ve hızlı bir şekilde pazarlamaya sürmesine olanak tanır, böylece oyunun kripto ekonomisiyle entegre edilmesi sağlanır.

Her bir özellik, Dymension platformunun kripto ekonomisinde nasıl bir yenilik getirdiğini ve kullanıcıların, geliştiricilerin ve yatırımcıların karşılaştığı mevcut sorunlara nasıl çözümler sunduğunu somut örneklerle gösterir. Bu özelliklerin birleşimi, Dymension'ı esnek, güvenli ve kullanıcı dostu bir platform haline getirir.


Arz: 

%34 Ekip ve yatırımcılarda.  

%20 Ekosistem geliştirmesi için kullanılacak.  

%33 RollApp'ler ve likidite sağlayıcılar için teşvikler.  

%5 Hazinede.  

%8 Mainnet ile piyasada olacak.


Ödül için DYM Token arzının yalnızca %1'i dağıtılacaktır.


Toplam Arz - 1 Milyar $DYM Teşvik ödülleri - 10 Milyon $DYM RollApp ve RollApp üzeri rollerin ödüllendirilmesi ise kilitsiz olacak. Bu kullanıcılar elde ettikleri DYM’leri satabilecek. Dymension ağının gelişimine katkı sağlayan Validatörlere dağıtılan airdroplar ise 1 yıl kilitli olacak. Kilidi açılan DYM’ler, 2 yıl boyunca parçalı bir şekilde Validatörlere dağıtılacak.DYM’de yıllık enflasyon, yani dolaşım arzının artış oranı %10


RollApp ve RollApp üzeri rollerin ödüllendirilmesi ise kilitsiz olacak. Bu kullanıcılar elde ettikleri DYM’leri satabilecek. Dymension ağının gelişimine katkı sağlayan Validatörlere dağıtılan airdroplar ise 1 yıl kilitli olacak. Kilidi açılan DYM’ler, 2 yıl boyunca parçalı bir şekilde Validatörlere dağıtılacak.Web sitesi ; https://dymension.xyz/                        KATEGORİ; Layer1 + Modular Blockchain


Düzenlenme Tarihi : 06.02.2024
138 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page